Nákup Zlata Jako Ochrana Úspor

Autor: Petr

Investování do zlata je stále populárnější volbou pro lidi, kteří chtějí diverzifikovat své portfolio. Bez ohledu na to, jestli jste investorem začínajícím nebo profesionálem, může být dobrý nápad koupit si nějaké zlato.

Následující článek vysvětlí, proč byste měli investovat do zlata a co musíte udělat, abyste se mohli pustit do této úspěšné cesty.

Obsah

Jak začít s investováním do zlata a stříbra

Proč byste měli investovat do zlata?

Investování do zlata může být výhodné pro vaše portfolio. To je proto, že jeho hodnota se obecně drží stabilněji než hodnota papírových peněz a akciových trhů. To samozřejmě neznamená, že hodnota zlata nemůže poklesnout – to samozřejmě může. Nicméně obecně se drží na vyšší úrovni než jiné finanční aktiva.

Miroslav Zadák – Jednatel ATT Investments

Navíc je dostupnost fyzického zlata daleko lepší než např. Akciových trhů nebo forexu. Pokud se rozhodnete pro investici do fyzického zlata, máte možnost nakoupit jeho malou část – např. 1 gram – a nebudete potřebovat velkou částku peněz na počátek.

Kde nakoupit fyzické zlato?

Existuje nespočet možností, jak lze nakoupit fyzické zlato. Nejjednodušším způsobem je navštívit obchody se zlatem v blízkosti vašeho bydliště a tam si koupit malou část (1 gram). Alternativou je také navštívit internetové stránky, kde si můžete objednat malé části (1-2 gramy).

Pokud vás ale zajima vyšší objem investic do fyzického zlata, pak byste se mohli obrátit na společnosti specializující se na obchod s fyzickým zlatem (jako napr. Att-Investments.eu). Tyto společnosti vás obvykle informují o cenách i nabídce produktů a jsou schopny Vám poskytnout poradenskou službu i garanci bezpečnosti transakce.

Jak uložit a udržovat svůj majetek a svoje úspory?

Pokud si koupíte fyzické zlato nebo stříbro, musíte je uložit bezpečně mimo dosah potenciálního odcizení. Je to proto, že fyzická aktiva jsou snadno odcizitelná a obtížně identifikovatelná – proto byste měli mít bezpečný prostor pro jejich uložení. Nebo můžete využít možnosti společnosti, od které investiční zlato nakupujete, a nechat jej uložené u ní.

Jaké druhy fyzického zlata existují?

Zlaté slitky

Zlaté slitky jsou obvykle nejlevnějším typem fyzického zlata. Slitky jsou malé bullionové štítky s určitou hmotností a čistotou. Nejběžněji se prodávají ve velikostech od 1 gramu do 400 gramů. Vzhledem k malým velikostem jsou vhodné pro maloobchodní nákupy pro menší investory.

Zlaté mince

Zlaté mince jsou stejně jako slitky označeny hmotnosti a čistotu. Zlaté mince mají však navíc mezinárodně uznávanou hodnotu a jsou obvykle vybaveny certifikacemi garantujícími jejich autenticitu. Mezi nejoblíbenější patří kanadský Maple Leaf, australský Nugget a americký Eagle. Obecně se doporučuje nakupovat tyto oficiálně uznané mince spíše než tyto s nižší hodnotou za levnější cenu.

Pamětnice

Pamětnice jsou speciálně navržené ražby omezenými edicemi, které se obvykle prodávají na trhu s raritami, jako jsou např. Sběratelských mincovny nebo online obchody. Tyto pamětnice mají tradičně vyšší cenu než běžné mince nebo slitky a často mají historickou hodnotu vzhledem k jejich omezenosti na trhu s raritami.

Kolky

Kolky jsou velmi podobné pamětnice, ale nemají stejnou historii ani hodnotu jako pamětnice. Kolky jsou levněji ražené miniaturizované verze bohatstvíslovenských mincovny se stejnými obrysy jako originály. I když tyto miniaturizované verze nemají tradičně stejnou hodnotu jako originály, stále lze obdržet certifikaci garantujíc Pravost a čistotu materiálu.

Šperky

Šperky vyrobené ze zlata mají všestranné uplatnění: od ozdobného prstenu až po náhradní nosič finanční hodnoty pro méně institucionální investory. I když to není přesný standard na trhu s raritami, většina šperků se prodává od 14K až do 10K, což představuje 58 až 41% čistoty. Pro investory by měl být tedy šperk objektem okrajového uvažování, protože může být problematické ovládat cenové modely správně.

Zlato nebo stříbro: co je lepší ochrana úspor

Investice do zlata a stříbra může být velmi užitečným nástrojem pro dlouhodobou ochranu úspor. Obě kovy mají své vlastní silné a slabé stránky, které je třeba zvážit při rozhodování, zda zvolit zlato nebo stříbro. V tomto článku se budeme věnovat těmto dvěma kovům a porovnat jejich výhody a nevýhody ve snaze porozumět, který je lepší pro ochranu úspor.

Historie zlata a stříbra

Zlato a stříbro mají dlouhou historii jako směnitelný prostředek platby. Zlato je starší než stříbro, bylo první kovem, který lidé začali používat jako platební prostředek před více než 5 000 lety. Stříbro bylo objeveno později, ale bylo rychle použito jako směnitelný prostředek platby. Obě kovy byly po staletí používány jako investiční prostředky a staly se součástí mnoha rozvinutých trhů po celém světě.

Vlastnosti zlata a stříbra

Zlatu a stříbru lze od sebe odlišit mnoha způsoby. Zlato je nejtvrdší ze všech kovů a má nejvyšší teplotní odolnost. Je také vysoce odolné vůči korozi, což znamená, že jeho trvanlivost je obecně delší než u stříbra. Zlatu také nelze snadno roztavit nebo deformovat, což dále pomáhá udržovat jeho trvanlivost.

Stříbro je na druhé straně mnohem měkčí než zlato a má nižší teplotní odolnost. Stříbro je také mnohem snadněji roztavitelné a lze jej také deformovat. Kvůli nižší trvanlivosti se stříbro obvykle nepoužívá na vytváření bižuterie; mnohem častěji se používá pro výrobu platiny.

Cena zlata a stříbra

Cena zlata a stříbra se obvykle měnila v průběhu času. Cena zlata je obvykle vyšší než cena stříbra, protože se vysoce cení pro jeho trvanlivost, kvalitu a trvalou hodnotu. Cena stříbra je obvykle nižší než cena zlata, i když oba kovy se obecně pohybují ve stejném směru s rostoucími cenami pohybujícími se ve stejném směru s rostoucími cenami akciových trhů.

Volba mezi zlatem a stříbrem

Když se rozhodnete investovat do jednoho z těchto dvou kovů, musíte se rozhodnout mezi zlatem a stříbrem. Oba mají své silné stránky, ale některé jsou lepší pro určité situace.

Zlato je obecně lepší volbou pro ty, kteří hledají dlouhodobou ochranu před inflací a volatilitou akciových trhů. Jeho trvanlivost a schopnost udržet si hodnotu jsou velmi atraktivní pro investory, kteří chtějí minimalizovat riziko své investice. Na druhé straně je stříbro lepší volbou pro ty, kteří hledají rychlejší návratnost s vyššími riziky a možnostmi vysokého výnosu. Jeho nižší cena mu dává přístup k velmi velkým částem akciových trhů, což mu umožňuje využívat obchodní pruhy pro rychlejší obraty.

FAQ – Otázky a odpovědi

Proč bych měl investovat do zlata?

Investování do zlata je vhodné především jako ochrana před inflací a úrokovými sazbami. Investováním do zlata se vyhnete riziku, které s sebou nese investování do akcií nebo jiných druhů aktiv. Investice do zlata může být také výhodná pro zvýšení vaší investiční složky a dlouhodobého zhodnocení.

Jak mohu začít investovat do zlata?

Existuje několik způsobů, jak investovat do zlata. Můžete koupit fyzické zlato, jako jsou slitky, mince nebo mincovny. Můžete také nakupovat akcie nebo certifikáty společností, které se zabývají těžbou, obchodem nebo výrobou zlata. Kromě toho můžete investovat do cenných papírů, jako jsou opce nebo futures na zlato.

Nejlepší způsob, jak začít investovat do zlata, je tzv. postupný nákup kovů. Jedná se o typ spoření formou mesíčních plateb, které začínají už od 500 Kč. Jedná se o podobné spoření jako stavební spoření, ale s vyšší možností zhodnocení.

Tuto službu Vám rádi sprostředkujeme včetně celkového poradenstvní zdarma. Stačí zanechat kontakt ve formuláři níže.

Jak je moje zlato uloženo?

Pokud se rozhodnete koupit fyzické zlato, bude uloženo ve vašem vlastnictví. Měli byste si také vybrat bezpečnostní banku nebo bezpečnostní firmu, která bude vaše fyzické zlato uchovávat. Pokud se rozhodnete nakupovat akcie nebo certifikáty společností, které se zabývají těžbou, obchodem nebo výrobou zlata, bude vaše investice uložena na burze cenných papírů. Kromě toho můžete investovat do cenných papírů, jako jsou opce nebo futures na zlato; ty budou uloženy na burze cenných papírů.

Kde mohu nakoupit fyzické zlato?

Existuje několik možností pro nákup fyzického zlata. Můžete nakupovat od místních prodejců nebo od online prodejců. Měli byste si vybrat spolehlivého prodejce a prověřit jeho referenční materiály, abyste si byli jisti, že obdržíte kvalitní produkt. Také byste si měli ověřit, že prodejce je regulovaný finančním úřadem, abyste se ujistili, že jeho transakce jsou bezpečné a legální.

Jak dlouho bych měl investovat do zlata?

To bude záviset na vašich osobních finančních potřebách a cílech. Investice do zlata jsou obecně uvažovány jako dlouhodobá strategie a doporučuje se je držet po dlouhou dobu, abyste dosáhli co nejlepšího výnosu ze svých investic.

Závěr

Investice do zlata a stříbra může být velmi užitečným nástrojem pro dlouhodobou ochranu úspor.

Zlato má své silné stránky, jako je trvanlivost, odolnost vůči korozi a schopnost udržet si hodnotu přispívající k stabilitě úspor.

Stříbro na druhé straně má nižší cenu a schopnost rychlejšího obratu s vyšším rizikem, což mu dává přístup k větším částem akciových trhů.

Před přijetím rozhodnutí, který z těchto dvou kovů je lepší pro ochranu úspor, musíte pečlivě porovnat silné a slabé stránky obou kovů; abyste došli ke správnému rozhodnutí.

O Autorovi

Petr zabývá obchodováním se drahými kovy, kameny a ochranou investic více než pět let. Jeho hlavním zaměřením je dlouhodobá ochrana před inflací.