Investiční zlato – jak to funguje?

Autor: Petr

Dlouhodobé investování do zlata nemusí být jen pro milionáře – mnoho lidí začíná se spořením od 500 Kč měsíčně. Investice do zlata se může stát velmi úspěšnou a výnosnou investicí, která může přinést značnou finanční odměnu.

Investovat do zlata je však často obtížné a dostat se na správnou cestu může být pro začínající investory obtížné. V této publikaci vás provedeme procesem investování do zlata, od výběru nejvhodnějšího produktu po možnosti ochrany vašich investic.

Obsah

Druhy investičního zlata

Co je investiční zlato?

Investiční zlato je fyzické zlato, které je určeno pro investice. Možnosti investovaných produktů se liší podle regionu, ale obecně lze říci, že existují čtyři hlavní typy produktů:

Zlaté slitky

Zlaté slitky jsou šedivě šedivé, kulaté tyčinky o hmotnosti 1 unce a jsou často označovány jako „investiční mince“. Tyto slitky jsou vyráběny různými ražebními společnostmi a mají různou hodnotu podle toho, kde a jak jsou vyrobeny.

Zlaté mince

Zlaté mince jsou ražené razidly a mají stejnou hmotnost jako slitky (1 unce). Vzhledem k tomu, že jsou ražené ve formě mincí, mají vysokou estetickou hodnotu a jejich cena se může lišit v závislosti na tom, jak jsou raženy a kde jsou vyrobeny.

Zlaté ETF akcie

Zlaté akcie ETF jsou speciálně navržené fondy, které poskytují investorovi snadný přístup ke zlatu bez nutnosti skutečně držet fyzický zlatec. Fondy obvykle nakupují a drží fyzický zlatec ve skladech a investor obdržuje dividendy podle toho, jak se cena zlata pohybuje na trhu.

Jak se pohybuje trh s investičním zlatem?

Cena investičního zlata se pohybuje podobným způsobem jako ceny akciových trhů – stoupá a klesá s podmínkami na trhu. Na rozdíl od akciových trhů je však trh s investičním zlatem pomalejší a stabilizovanější – ceny rychle neklesají ani nevyskočujte tak často jako akcie. To dělá trh s investičnim zlatem relativne bezpečnejsim pro investorov s dlouhodobym myslenim.

Jak mohu investovat do zlata?

Existují různé způsoby investování do zlata, např.:

  • Koupě fyzického zlata: Jednou možností je nakupovat fyzické předměty ve formě slitků, mincí nebo barií přímo od výrobce nebo místního bankéře/prodavače. Tento způsob má určitou výhodu, protože si investor může být jistý, že drží právoplatný předmět ve svém vlastnictví; nicméně existují také nevýhody, jako je například skladování předmětů v bezpečnostní schránce (což může být dražší) a návštěva prodejny pro objednávání materiálu (což může být časově náročné).
  • Bankovní certifikáty: Druhou možností je nakupovat certifikát od banky/spořitelny umožňující investorovi uložit určitou částku ve formě „záruky“ pro fyzický předmět cenného papíru (obvykle podepsaného třetí stranou). Certifikát umožňující „koupi“ fyzických předmětů (jako např. slitků) by měl být uložen v „bezpečnostním trezoru“ banky/spořitelny.
  • Investiční fondy: Třetí možností je nakupovat akcie/podílové listiny „investičních fondů“ umožňující investorovi nakupovat/prodávat akcie/listiny fondu prostřednictvím online brokera nebo burzy cenných papírů; fond obvykle nakupuje/drží fyzické materiály ve svých skladech a investor obdrží dividendu podle toho, jak se pohybuje cena na trhu a další bonusové služby poskytované fondem (jako např. bezplatný servis).

Pokud pro vás je důležité držet si fyzický materiál ve svém vlastnictví, měli byste být schopni jej úspěšně uložit, abyste minimalizovali riziko ztráty či krádeže; proto je důležité, abyste si dobře promysleli bezpečnostní postup pro skladování předmětu (jako například trezor nebo bezpečnostní skříň).

Také byste měli sledovat trendy na trhu, abyste byli schopni vrátit maximální hodnotu z vaší investice; nějakým způsobem můžete přispět člověkem, který je zkušeným investorem nebo analytikem trhu s cennými papíry, abyste se stali lepšími při rozhodnutích o tom, kdy nakupovat nebo prodávat fyzický předmět cenného papíru (jako například slitky).

Závěr

Investice do zlata jsou volbou pro chytré investory; existují různé způsoby investic do této suroviny, včetně nákupu fyzických předmětů (jako je například slitky), certifikátů od bank či spořitelen nebo akcií/podílových listin fondů. Při rozhodování o tom, kterou volbu si vybrat, musíte mít na paměti bezpečnost při skladování zboží, abyste minimalizoval riziko ztráty nebo krádeže; také byste měli sledovat trendy na trhu, abyste dosáhli maximální hodnoty z vaší investice.

O Autorovi

Petr zabývá obchodováním se drahými kovy, kameny a ochranou investic více než pět let. Jeho hlavním zaměřením je dlouhodobá ochrana před inflací.